Organization Page: Cruising Club of America

Rear Commodores

Safety Officers

Members Only Content

This page contains content for members only.  To access it, please log in.

100th Anniversary

Nicholas Brown Daniel P. Dyer III Edwin G. Fischer M.D.
Kinnaird Howland Sheila McCurdy Steven M. McInnis
Robert J. Morris Christopher L. Otorowski Chair Shawn Otorowski Co-Chair
Peter C. Stone Stephen E. Taylor

Archives

Elisabeth Bohlen Mark Ellis Chair John P. Rousmaniere
John F. Towle

Awards Committee

Douglas Bruce William E. Cook Chair Zdenka Seiner Griswold
Stephen W. James Christopher L. Otorowski C. Tanner Rose, Jr.

Bermuda Race Organizing Committee

David C. Brown Vice-Chair Race and Communication Nicole Butterworth Secretary and RBYC Sailing Office Jeffrey L. Eberle Treasurer
John R. Gowell Chair Kenyon P. Kellogg Vice-Chair Stephen W. Kempe Vice-Chair Bermuda Ops
Somers Whitaker Kempe Webmaster Jeffrey S. Wisch M.D. Fleet Surgeon

Bonnell Cove Foundation

Zia E. Ahari MD W. Bradley Avery B. Devereux Barker III
W. Frank Bohlen Secretary William S. Foss Joseph S. Harris
Joyce C. Lhamon President Sheila McCurdy John W. Melchner
Paul K. Rogers III Treasurer Charles M. Stillman

Charts and Guides Committee

James C. Evans Wilson Fitt Steven Jacobsen
Jonathan Knowles Alexander MacMillan Finley H. Perry Jr. Chair
Spencer Smith James Grosvenor Watson Alexander B. Weld

Communications Committee

B. Devereux Barker III CCA eNews - Editor Douglas Bruce Ernest L. Godshalk
John A. Griswold Voyages - Co-Editor Zdenka Seiner Griswold Voyages - Co-Editor Wendy Hinman Gam - Editor
Roelof C. Hoekstra Social Media Somers Whitaker Kempe BROC Webmaster J. W. Robert Medland Chair
Michael Moradzadeh Webmaster Christopher Museler Young Members Liaison Committee Chair Christopher L. Otorowski CCA Secretary
Dennis W. Powers John F. Robinson Safety at Sea Chair Lawrence Somers Past Chair
Peter W. Stoops Membership Chair Onne van der Wal Pamela K. Wall
Barbara N. Watson Events Committee - Chair Anthony A. Will Yearbook - Editor John S. Winder BROC Comms

Environment of the Sea

Myron Arms BOS Allen J. Bishop BDO W. Frank Bohlen ESS
Edward C. Brainard II BOS/GMP John K. Bullard BOS/BUZ Rob Emery GLS
William S. Foss Jennifer L. Haddock BOS/GMP Joseph S. Harris Chair
Charles Higginson BOS/BUZ Charles Higginson BOS/GMP Joyce C. Lhamon PNW
Robert Morton BOS/NBP Thomas O. Otto FLA Malcolm Poole
C. Mark Schrader PNW Charles M. Stillman PNW Jeffrey C. Warden CHE

Events

Ernest L. Godshalk Safety and Seamanship Joseph C. Hoopes Annual Meeting Stephen W. James Cruises
John Martin Ski Gam '19 with Po J. W. Robert Medland Vice Commodore Marjorie Robfogel Fall Meeting
John F. Robinson Safety and Seamanship Barbara N. Watson Chair

Financial Affairs Committee

Jonathan Brewin Kathleen M. O'Donnell Chair Ross C. Santy

Gam

Robert A. Beebe Elisabeth Bohlen Pieter de Zwart
Dianne Embree Wendy Hinman Editor Daniel E. Nerney
Dennis W. Powers

Guest Moorings

Eugene F. Gardner Chair Albert J. Garnier R. Channing Reis

Investment Committee

Peter L. Chandler Paul J. Hamilton Frederic T. Lhamon
Joyce C. Lhamon Thomas Post Chair John F. Robinson
Ross C. Santy W. Bradford Willauer

Membership Committee

Robert A. Beebe GLS Station Chair Stephen C. Calhoun SOC Station Chair Mindy Gunther ESS Station Chair
Stephen W. Kempe BDA Station Chair Richard F. Meslang PNW Station Chair Hiroshi Nakajima NYS Station Chair
James D. Phyfe III BOS Station Chair James K. Quanci SAF Station Chair William B. Read CHE Station Chair
Peter W. Stoops Chair Erwin Wanderer BDO Station Chair Christopher Willits FLA Station Co-Chair

Newport Bermuda Race Foundation

James G. Binch President William Mathews Brooks Peter L. Chandler Treasurer
Les Crane E. Llwyd Ecclestone John R. Gowell BROC Chairman
W. Bradford Willauer CCA Commodore

Nominating Committee

James G. Binch Douglas Bruce Ernest L. Godshalk
Frederic T. Lhamon Chair Lawrence Somers

Safety & Seamanship

Amanda Balasubramanian James G. Binch W. Frank Bohlen
Jonathan Brewin John F. Brooks David C. Brown
Douglas Bruce Jonathan E. Burt Clinton G. Bush III
Boris Paul Bushueff Jr. James Corenman Richard duMoulin
Edwin G. Fischer M.D. Janet C. Garnier Lawrence R. Glenn
Anne D. Glenn Ernest L. Godshalk Charles G. Hawley
Stanley K. Honey Sally Lindsay Honey Stephen W. Kempe
Robert P. Knight Robert Leeson Jr. Mark Lenci
Frederic T. Lhamon Sheila McCurdy Andrew McTavish
Ernest R. Messer Michael Moradzadeh Ralph Jon Naranjo
Ann Noble-Kiley Christopher L. Otorowski Theodore L. Parish
James D. Phyfe III John F. Robinson Chair John P. Rousmaniere
Mark A. Roye Leslie Schneider Gardiner L. Schneider
Robert John Steel Eric Thyrre Galen Todd
Ronald C. Trossbach David P. Tunick Thomas Wadlow
Pamela K. Wall Charles A. Westropp W. Bradford Willauer
John S. Winder Jeffrey S. Wisch M.D. Jonathan Wright
Richard W. York

Technical Committee

Alan V. Andrews James K. Antrim James G. Binch Chair
William E. Cook James Corenman Mark Ellis
Stanley K. Honey James R Teeters John S. Winder

Voyages

Douglas Bruce Editorial Advisor Dale K. Bruce Editorial Advisor Lynnie Bruce Editorial Advisor
John R. Chandler Editorial Advisor Douglas Cole Editorial Advisor Cindy Crofts-Wisch Manager-Extra Copies
Maxwell A. Fletcher Editorial Advisor Zdenka Seiner Griswold Co-Editor John A. Griswold Co-Editor
Robert L. Hanelt Editorial Advisor Cameron Hinman Editorial Advisor Amy Jordan Editorial Advisor
Ellen Massey Leonard Mapping Advisor Jonathan C. K. Peake Editorial Advisor David T. Pratt Photography Advisor
John P. Rousmaniere Associate Editor Maggie Salter Editor-Final Voyages Krystina Scheller Editorial Advisor

Website

Les Crane Michael Moradzadeh Chair David T. Pratt
Lawrence Somers Timothy R. Surgenor Stephen E. Taylor
Beau Vrolyk New Media

Yearbook Committee

Murray Beach Leslie Will Anthony A. Will Editor

Cruising Club of America

Commodore
8 Sanctuary Lane
Prouts Neck ME 04074 US
h: (207) 883-7025
Vice Commodore
202 Glenview Avenue
Toronto ON M4R 1R3 CA
h: (416) 487-3505
Secretary
14979 Euclid N.E.
Bainbridge Island WA 98110-1125 US
h: (206) 842-2727
m: (206) 369-6302
Treasurer
P.O. Box 7205
Portland ME 04112-7205 US
h: (207) 791-7162
m: (207) 232-7051
Fleet Captain
Beaver Neck Farm
P.O. Box 287
Jamestown RI 02835-0287 US
h: (401) 423-3762
m: (917) 593-6825
Webmaster
2105 Mar East Street
Tiburon CA 94920-1981 US
m: (415) 378-3947
General Counsel
652 Shore Acres Drive
Mamaroneck NY 10543-4011 US
h: (914) 381-2832
General Counsel
P.O. Box 87145
South Dartmouth MA 02748 US
m: (508) 415-4382
Governor
2021
PO Box 945
Chester NS B0J 1J0 CA
h: (902) 275-4794
Governor
2021
70 Leslyn Lane
Lafayette CA 94549-2527 US
h: (925) 299-1663
m: (925) 285-5807
Governor
2020
1100 NW 134th St.
Seattle WA 98177-4121 US
h: (206) 367-0757
Governor
2021
250 First Ave, Apt 523
Charlestown MA 02129 US
m: (617) 645-8124
Governor
2020
687 Noank Road
Mystic CT 06355-2120 US
h: (860) 572-0464
m: (917) 539-0302
Governor
2022
2552 Circle Dr.
Newport Beach CA 92663-5615 US
h: (949) 642-8868
m: (949) 697-4949
Governor
2022
12501 Fairhill Rd.
Cleveland OH 44120 US
m: (216) 970-5215
Governor
2022
160 17th Ave., S.
St Petersburg FL 33701 US
m: (818) 262-3358
Governor
2022
55 Moorland Dr.
Grosse Pointe Shores MI 48236 US
m: (313) 300-1380
Governor
2020
375 Forest Ave.
Rye NY 10580-3610 US
h: (914) 967-9537
m: (917) 715-1471
Fleet Surgeon
21 Edmunds Road
Wellesley MA 02481-2907 US
h: (781) 235-6867
m: (781) 856-6412
Historian
P.O. Box 69
E. Falmouth MA 02536-0069 US
h: (508) 548-2360
m: (786) 348-7348
Quartermaster
357 Vaucluse Ave.
Middletown RI 02842 US
h: (401) 849-1556
m: (401) 447-8564
Stations

Essex

Rear Commodore
300 White Birch Dr.
Guilford CT 06437-2144 US
h: (203) 453-4701
Secretary
6 Skiff Lane
Mystic CT 06355-3254 US
h: (860) 536-1840
m: (860) 460-3990
Treasurer
4 Ice Pond Road
Mystic CT 06355-3224 US
h: (860) 536-2271
Historian
77 Joshuatown Rd.
Lyme CT 06371-3119 US
h: (860) 434-9717
m: (860) 304-7434
Safety Officer
80 Coogan Blvd #17
Mystic CT 06355 US
h: (860) 536-5343
m: (954) 579-1732

Florida

Rear Commodore
Webmaster
3701 Little Country Rd
Parrish FL 34219 US
h: (941) 417-2747
m: (727) 643-8971
Secretary
1537 SE 14th Street
Fort Lauderdale FL 33316-2219 US
h: (954) 763-5545
m: (954) 612-2128
Treasurer
1615 NE 2nd Court
Fort Lauderdale FL 33301 US
m: (917) 885-8020
Historian
3904 Braganza Ave.
Coconut Grove FL 33133 US
h: (305) 446-3501
Safety Officer
Safety at Sea Chair
12301 SW 69th Court
Pinecrest FL 33156 US
h: (305) 322-8617
m: (305) 322-8617

New York

Rear Commodore
301 Purchase St.
Rye NY 10580-1808 US
h: (914) 967-3934
m: (914) 282-5752
Secretary
242 Melbourne Ave.
Mamaroneck NY 10543-2725 US
h: (914) 698-7145
Treasurer
435 East 52nd St.
New York NY 10022-6445 US
h: (212) 826-3015
m: (917) 620-1164
Safety Officer
107 W Lyon Farm Dr.
Greenwich CT 06831 US
m: (203) 554-9356

Southern California

Rear Commodore
1210 E. Balboa Blvd.
Balboa CA 92661-1420 US
h: (949) 673-2289
Secretary-Treasurer
152 Greenfield Ave.
Los Angeles CA 90049-3205 US
h: (310) 472-4118
m: (310) 880-6505
Fleet Surgeon
76930 Iroquois Drive
Indian Wells CA 92210 US
h: (760) 343-7691
m: (619) 606-3382
Historian
76930 Iroquois Drive
Indian Wells CA 92210 US
h: (760) 343-7691
m: (619) 606-3382
Port Captain
San Diego
510 San Fernando St.
San Diego CA 92106-3311 US
h: (619) 222-2331
Port Captain
Santa Barbara
521 Las Fuentes Drive
Santa Barbara CA 93108-2250 US
h: (805) 565-3968
Port Captain
Ventura
1353 Beachmont Street
Ventura CA 93001-4225 US
h: (805) 654-0301
m: (805) 340-2799
Safety Officer
2825 Club House Road
COSTA MESA CA 92626 US

Bras d'Or

Rear Commodore
197 Torrington Dr.
Halifax Nova Scotia B3M 2V1 CA
h: (902) 443-0761
Secretary-Treasurer
35 Crown Hill Crescent
Saint John NB E2K 2H2 CA
h: (506) 648-0109
m: (506) 640-2650
Governor
Governor
PO Box 945
Chester NS B0J 1J0 CA
h: (902) 275-4794
Fleet Surgeon
P.O. Box 250
Chester NS BOJ 1J0 CA
h: (902) 275-7608
Historian
Station Historian
Box 316
80 Eisnor Rd
Chester NS B0J 1J0 CA
h: (902) 275-4058
m: (902) 275-7646
Safety Officer
Station Safety Officer
6336 London St.
Halifax NS B3L 1X3 CA
h: (902) 455-8970

San Francisco

Rear Commodore
26 Miller Avenue
Sausalito CA 94965-2040 US
m: (415) 317-3093
Secretary
646 Ridgewood Ave.
Mill Valley CA 94941 US
h: (415) 717-3225
Treasurer
10 Ash Avenue
Kentfield CA 94904-1505 US
h: (415) 456-2849
Fleet Surgeon
41 Heritage Drive
San Rafael CA 94901-8309 US
h: (415) 482-0397
Historian
190 Villanova Drive
Oakland CA 94611-1109 US
h: (510) 339-2609
m: (510) 589-2609
Safety Officer
124 Plum Street
Santa Cruz CA 95062-3412 US
h: (831) 429-1545
m: (831) 406-9132
Photographer
78 Edward Ave.
San Rafael CA 94903 US
m: (415) 819-3040
Webmaster
2105 Mar East Street
Tiburon CA 94920-1981 US
m: (415) 378-3947

Chesapeake

Rear Commodore
P.O. Box 609
207B North Morris St.
Oxford MD 21654-0609 US
h: (410) 226-5275
m: (585) 721-6911
Fleet Captain
1902 Carrollton Rd.
Annapolis MD 21409-6213 US
h: (410) 626-8033
m: (410) 693-3646
Secretary-Treasurer
101 Jacks Point Rd
Oxford MD 21654-1370 US
m: (203) 722-2779
Historian
939 Yachtsman Way
Annapolis MD 21403 US
h: (410) 757-3427
m: (443) 370-9777
Safety Officer
P.O. Box 239
18 Union Folly Road
Georgetown MD 21930-0239 US
h: (410) 708-1947
m: (410) 708-1947

Great Lakes

Rear Commodore
1727 Cedar Hill Drive
Bloomfield Hills MI 48301-4107 US
h: (248) 225-7591
m: (248) 225-7591
Secretary
781 N. Glenhurst Dr.
Birmingham MI 48009-1142 US
h: (248) 646-6165
m: (248) 765-7206
Treasurer
251 Pierce Street
Birmingham MI 48009 US
h: (248) 227-4005
Safety Officer
191 Craighurst Ave.
Toronto ON MR41K1 CA
h: (416) 568-3766

Bermuda

Rear Commodore
Virginia House
13 Belmont Road
Warwick WK 06 BM
h: +1 (441) 236-8481 [Bermuda]
m: (347) 567-9311
Secretary
PO Box MA 370
Mangrove Bay
Sandys MABX BM
h: +1 (441) 234-2208 [Bermuda]
Treasurer
P.O. Box HM 1327
Hamilton HM FX BM
h: +1 (441) 538-8933 [Bermuda]
PNW Membership Chair
Valley Green
3 Harbour Road
Warwick WK04 BM
h: +1 (441) 238-1455 [Bermuda]
Historian
22 Patience Lane
Somerset SB 01 BM
h: +1 (441) 234-1903 [Bermuda]
Safety Officer
Valley Green
3 Harbour Road
Warwick WK04 BM
h: +1 (441) 238-1455 [Bermuda]

Pacific Northwest

Rear Commodore
4344 King Ave.
Bellingham WA 98226-8727 US
h: (360) 676-0119
m: (360) 961-6101
PNW Membership Chair
125 Martingale Pl
Port Ludlow WA 98365 US
h: (360) 437-5074
m: (206) 406-4124
Secretary-Treasurer
15365 Harvey Road NE
Bainbridge Island WA 98110-3005 US
h: (206) 399-0962
Historian
35 NW Cherry Loop
The Highlands
Seattle WA 98177-5004 US
h: (206) 367-9486
Safety Officer
659 Discovery Road
Port Townsend WA 98368-7748 US
h: (360) 390-8311
Webmaster
9276 NE Meigs Rd.
Bainbridge Island WA 98110-1134 US
h: (206) 842-4866
m: (206) 437-9788

Boston

Rear Commodore
201 Claybrook Road
Dover MA 02030-2008 US
m: (617) 584-2638
Secretary
27 Green St
Newbury MA 01951-1707 US
h: (978) 255-1309
m: (603) 359-3618
Treasurer
P.O. Box 234
12 Belcher Circle
Milton MA 02186-0001 US
h: (617) 696-2040
Historian
PO Box 1413
Pocasset MA 02559 US
h: (508) 563-5999
m: (508) 566-7924
Safety Officer
6 Fairview St.
Hingham MA 02043-4720 US
h: (781) 740-2428
m: (781) 801-2060
Webmaster
5 Old England Road
Ipswich MA 01938-2648 US
m: (978) 500-3034
Committees

Bonnell Cove Foundation

Secretary
One Scott Lane
Mystic CT 06355-2313 US
h: (860) 536-1908
Treasurer
124 Chestnut Street
Camden ME 04843-2227 US
h: (207) 236-8922
President
9276 NE Meigs Rd.
Bainbridge Island WA 98110-1134 US
h: (206) 842-4866
m: (206) 437-9788

Bermuda Race Organizing Committee

Secretary
and RBYC Sailing Office
Treasurer
6 Wright Farm
Concord MA 01742-5403 US
h: (978) 369-6999
Chair
35 Watch Hill
East Greenwich RI 02818-1671 US
m: (401) 225-4728
Vice-Chair
Bermuda Ops
Valley Green
3 Harbour Road
Warwick WK04 BM
h: +1 (441) 238-1455 [Bermuda]
Vice-Chair
5609 Crystal Springs Dr. NE
Bainbridge Island WA 98110-2029 US
h: (206) 842-6109
Vice-Chair
Race and Communication
81 Morrison Ave.
Middletown RI 02842-5628 US
h: (401) 847-0051
Fleet Surgeon
21 Edmunds Road
Wellesley MA 02481-2907 US
h: (781) 235-6867
m: (781) 856-6412
Webmaster
4 Harbour Rd.
Warwick WK04 BM
h: +1 (441) 236-7301 [Bermuda]

Guest Moorings

Chair
45 East Promenade
Unit 8E
Portland ME 04101 US
m: (207) 319-3433

Membership Committee

Chair
148 Foreside Road
Falmouth ME 04105-1719 US
h: (207) 831-4062
m: (207) 831-4062

Archives

Chair
43 North Main St.
Essex CT 06426-1072 US
h: (860) 767-0023

Events

Chair
6800 Gulfport Blvd. South
201-750
South Pasadena FL 33707-2163 US
m: (727) 667-0395

Nominating Committee

Chair
9276 NE Meigs Rd.
Bainbridge Island WA 98110-1134 US
h: (206) 842-4866
m: (206) 427-8463

Financial Affairs Committee

Chair
P.O. Box 234
12 Belcher Circle
Milton MA 02186-0001 US
h: (617) 696-2040

Safety & Seamanship

Chair
3123 Fuhrman Ave. E.
Seattle WA 98102-3828 US
h: (206) 322-6590

Website

Chair
2105 Mar East Street
Tiburon CA 94920-1981 US
m: (415) 378-3947

Investment Committee

Chair
1727 Cedar Hill Drive
Bloomfield Hills MI 48301-4107 US
h: (248) 225-7591
m: (248) 225-7591

Awards Committee

Chair
P.O. Box 1150
141 Calves Pasture Lane
Barnstable MA 02630-2150 US
h: (508) 362-5933

Communications Committee

Chair
202 Glenview Avenue
Toronto ON M4R 1R3 CA
h: (416) 487-3505

Environment of the Sea

Chair
471 Bridge Street
S. Hamilton MA 01982-1421 US
h: (978) 468-5103

Technical Committee

Chair
362 Canoe Hill Road
New Canaan CT 06840-3710 US
h: (203) 966-8941
m: (203) 948-8192

Charts and Guides Committee

Chair
87 West Elm Street
Hopkinton MA 01748-2119 US
h: (508) 435-9203
m: (508) 380-5144

Voyages

Co-Editor
38 Deering St
Portland ME 04101 US
m: (207) 331-6746
Co-Editor
38 Deering St
Portland ME 04101 US
m: (207) 274-8812

Gam

Editor
478 Winslow Way West
Bainbridge Island WA 98110 US
m: (206) 335-6756

Yearbook Committee

Editor
234 Randolph Ave
Milton MA 02186-3509 US
h: (617) 696-8998
m: (617) 835-3950

Newport Bermuda Race Foundation

President
362 Canoe Hill Road
New Canaan CT 06840-3710 US
h: (203) 966-8941
m: (203) 948-8192
Meetings

100th Anniversary

Chair
14979 Euclid N.E.
Bainbridge Island WA 98110-1125 US
h: (206) 842-2727
m: (206) 369-6302
Co-Chair
US